Vezměme jim svéprávnost

04.09.2023

Jaroslav Král je mladý přispěvatel portálu Seznam.médium, kde dlouhodobě a pravidelně popisuje možné způsoby, jak ze společnosti vyřadit staré lidi. Vzal by jim volební právo a nově také svéprávnost. Jeho texty jsou vskutku fascinující. Přemýšlela jsem, jak je možné, že názory člověka, který zcela otevřeně šíří nenávist vůči seniorům, mohou být volně dostupné pro kohokoli.

Ale hlavní důvod, proč mě celá věc děsí, je skutečnost, že právě takto nenávistně smýšlející člověk je tím, kdo své názory v dnešní době šířit může, neboť je mladý a velmi dobře ovládá technologie, které mu to umožňují. Žádné jiné kvality totiž mít nemusí. Schopnost pracovat s moderními technologiemi je to jediné, co potřebuje. Je to opravdu snadný způsob, jak se dostat do veřejného prostoru bez vzdělání, znalostí a schopnosti kritického myšlení. Jaroslav Král je dle svého vlastního vyjádření přesvědčen, že zájmy jako sledování Netflixu a hraní videoher mu pomáhají zůstat kreativní a otevřený novým myšlenkám. (zdroj: viz níže)

Nikterak nesnižuji sledování Netflixu a hraní videoher jako dobrou kratochvíli a způsob odreagování. Je však poněkud problematické na těchto dvou aktivitách stavět filozoficko-politická zamyšlení, jichž se tento svěží mladý redaktor dopouští.

Při představě, že by volební právo zůstalo v rukou mladých, progresivních Jaroslavů Králů, mě jímá hrůza. Skutečnost, že jeho mudrování se na Seznam.medium objevuje pravidelně a často, však zřejmě může znamenat pouze dvě věci: buď je toto médium zcela nedůvěryhodným zdrojem, který za seriózní příspěvky vydává naprosto cokoli, anebo se jedná o totální pád evropské kultury.

Ta druhá varianta je nejspíš pravdou, neboť na webových stránkách Seznam.cz si můžeme přečíst, že nám přináší kvalitní a nezávislé zpravodajství a chce u české populace zvyšovat míru mediální gramotnosti, vzdělávat ji v oblasti ověřování informací i zdrojů a apelovat na její vlastní úsudek a kritické myšlení. (zdroj: viz níže)

Je tady však ještě naděje. Za totality vycházel humoristický týdeník Dikobraz. V roce 1989 zanikl spolu s pádem režimu. Zdá se, že českým čtenářům takové periodikum chybí a po humorných příspěvcích hladoví. Pokud by Seznam.cz aspiroval na humoristický deník, potom je vše v naprostém pořádku a vůbec se nedivím, že svému top přispěvateli Jaroslavu Královi poskytuje takový prostor.

Zdroje:

https://medium.seznam.cz/autor/jaroslav-kral-5560

https://o.seznam.cz/pomahame/medialni-gramotnost/

https://medium.seznam.cz/clanek/jaroslav-kral-musime-omezit-svepravnost-senioru-naivni-duchodci-meni-celozivotni-uspory-za-bitcoin-pro-podvodniky-19404

https://medium.seznam.cz/clanek/jaroslav-kral-konec-gerontokracie-proc-omezit-volebni-pravo-senioru-17374