Bleší mejdan

22.04.2024
Ilustrace: Petra Řezníčková Hauptová
Ilustrace: Petra Řezníčková Hauptová

Blecha Rózinka měla za sebou příšerný den. Nejdřív kvůli chvilence nepozornosti vypadla z kožichu hlídacího psa Broka. Jenom na okamžik nastavila tvářičku teplým slunečním paprskům a už to bylo. Brok se oklepal a Rózinka letěla. Skončila na zářivém květu veliké žluté pampelišky. Ale nakonec měla štěstí v neštěstí. Chvilku po jejím velikém letu kolem běžela rezavá kočka Minda a Rózinka chytila příležitost za pačesy. V pravou chvíli se odrazila, jak nejvíc dokázala, a dlouhatánským obloukem přistála Mindě na špičce ocasu. A pak už to bylo snadné. Přímou cestou zamířila ke kočičímu bříšku, kde se hodlala zabydlet. Jenže ouha! Během malé chvilinky se ocitla vprostřed kruhu hodně naštvaných cizích blech.

"Co tu chceš? Mindin kožich je náš dům!"

"Já…," Rózinka nevěděla, co říct.

"Tady nemůžeš zůstat! Tady bydlíme my!" zuřily cizí blechy.

"Ale…, já jsem vypadla z Brokova kožíšku…" fňukala Rózinka.

"To náš nezajímá! Koukej odtud zmizet!"

Rózinka začala natahovat moldánky, když tu najednou se v kroužku objevila stará bleší babička.

"Počkejte," řekla smířlivě a došla k Rózince. "Co umíš?"

Rózinka věděla, že teď to nesmí pokazit. "Tancovat!" vyhrkla.

"Hm…," pokývala hlavou bleší babka. "A a k čemu nám to je?"

"Naučím vás to! Koukejte, umím třeba tango!"

Vrtěly se malé blechy kočce Mindě v kožiše,

Učily se tančit tango, lechtaly jí na břiše.

Rózinka se předvedla jako vynikající učitelka tance. Seřadila si účastníky svého kurzu do šesti párů a poté, co všichni zvládli tango, pustila se Rózinka do výuky dalších tanců, jako je polka, valčík a mazurka. U polky nastaly trošku potíže, protože ta je hodně rychlá a tak Minda, na jejímž bříšku se taneční kurzy konaly, už nemohla všechno to hemžení vydržet. Sekla sebou přímo na dvorku a začala válet sudy.

Mindo, Mindo, schovej drápky, máme párty bleší,

Mindo, Mindo, schovej drápky, nás to hodně těší.

Naštěstí se účastníci kurzů brzy naučili Mindiny kotrmelce vyrovnávat a Rózinka usoudila, že taneční mistrovství jejích svěřenců dosáhlo takové úrovně, že mohou uspořádat taneční večírek. Blešák Boris, který pro Rózinčiny kurzy zajišťoval hudbu, obstaral dlouhohrající desku zvanou elpíčko a bleší mejdan mohl začít.